Fantazie je něco, co si někteří lidé prostě nedovedou představit. (G. Laub)

Historie - shrnutí

18. června 2007 v 17:42 |  Historie
Krátké shrnutí dějin Birlenu.

1. Zlatý věk
V této době dosáhl Birlen snad svého největšího rozkvětu. V zemi vládl tzv. Zlatý národ, který si sám říkal Embereti. Jejich jazyk, ember, se ještě dlouhá léta uchovával jako jazyk vzdělanců. Tehdy se také vyvinula Vysoká řeč, ve které se dávala všechna jména i později. Centrem bylo pobřežní město Nas´gobeth, což ve Vysoké řeči znamená Mořský vánek.
Z tohoto období pochází příběh o králi Irimovi, který bojoval o svoji snoubenku s drakem. Traduje se, že Irimův syn vyplul na moře a objevil Ostrov Blaženosti. Z jeho výpravy se ale nikdo nevrátil a místo prince na trůn dosedl manžel princezny a linie se přerušila.
Další pověst vypráví o dvou královských bratrech, kteří se zamilovali do překrásné dívky jménem Elien. Nakonec se s ní oženil ten starší a to zavinilo rozdělení lidu.

2. První převrat
Společně se Zlatým národem v zemi žily i polodivoké kmeny. Ty nakonec pod vedením kmene Birlenů zaútočily na Zlatý národ a zničily ho. Nas´gobeth byl pohřben pod pískem a země zůstala zničená a rozdělená. Kmenoví náčelníci nebyli schopni postavit na troskách staré říše novou a tak si přivlastnili tituly knížat a každý vládnul svému malému území.

3. Kmenové období
Birlenové zůstali mezi nejmocnějšími kmeny a ovládali střed severní části bývalé říše, zatímco jih ovládl kmen Naralejců. Z těchto dvou kmenů později povstaly dvě mocné říše. Další silné kmeny byli Nisijci, kteří žili jižně od pouště a nejčastěji se stýkali s Naralejci; Pralesní lidé, kteří žili v hlubokých hustých lesech, které lemovaly západní pobřeží; Kariladové, nejsevernější z kmenů; kočovníci ze severovýchodu a nejmenší ze skutečně mocných Lutové, žijící na pokraji pouště, jižně od Birlenů.
Přátelství mezi kmeny udržovali převážně bardové, kteří se scházeli na ostrově Monaen ke svým tajným obřadům. Jejich úpadek a konečné zničení knížetem Pralesních lidí Beriou byl předzvěstí konce Kmenového období.

4. Druhý převrat
Konec kmenového období se klade do doby, kdy kmen Birlenů pohltil kmen Lutů. Pak se objevil mezi Birleny silný vládce, synovec knížete. Jmenoval se Keria. Spolu se svým bratrem Rhoccou a přítelem Mionem ovládli už upadající Karilady a Pralesní lidi. Nakonec si podmanili i Nisijce a vytvořili Birlenskou říši. Keria se pak nazval králem a svému bratrovi nechal ve správě celý jih. Ten se po něm nazývá Rocolsko. Prý se tehdy pohádali o Keriovu snoubenku Zaru a proto Rhoccu vykázal daleko od své ženy. Je ale jisté, že si jižané začali po Rhoccově smrti říkat Rocolové a toužili po osamostatnění.

5. Rané království
V tomto období se Birlen rozvíjel jak kulturně tak politicky. Také se z divokých lidí na severu dal dohromady národ, který se sám nazýval Meniliis, ale byl znám jako barbaři.
V této době vznikl příběh o Wileí, dívce z Ostrova Blažených, která se tam již nesměla vrátit, příběh o statečné princezně Iluvě a hrdinném rytíři Arienovi a hrdinská romance o Yalnovi a Malvolině, nejlepším královském rytíři a nejkrásnější dívky od dob královny Elien.
V armádě byla vytvořena čestná korouhev, které se říkalo Jestřábi.
6. Rozepře mezi národy
V době příběhu Yalna a Malvoliny se vyskytl první konflikt s Rocoly. Rocolové se nejprvě chtěli připojit ke království Naraley, ale Naraley se odmítla vměšovat do birlenských konfliktů. Proto král Herleus I. čelil vzpouře vedené velerocolinem Hajebem. Většina bojů se odehrávala kolem pevnosti Luty. Rocolové byli nakonec poraženi.
Asi o dvě stě let později, kdy se Rocolové víceméně neustále snažili o osamostatnění, se král pokusil podmanit si kočovníky z východu. Pokus nakonec překazil vyslancův syn Arapeh, který se nakonec oženil s dcerou tehdejšího náčelníka (kočovníci nikdy neměli knížata) a zůstal mezi kočovníky. Díky tomu s nimi nikdy nebyly problémy.
Přibližně padesát let po pokusu o podmanění kočovníků zemřel král a zanechal po sobě jediné dítě: ročního syna. V zemi nastal na nějaký čas úpadek pořádku, čehož využili barbarové na severu a vytořili tam malou říši, kterou na posměch Birlenu nazvali Barbaria. Samozřejmě si vzali velkou část královské půdy. Rádci za tučný úplatek zavřeli ústa a nechali říši, kterou král neuznal, existovat. Král později odhalil celou aféru a vytáhl na sever. Barbary v bitvě na Ledových pláních porazil a jejich říše zanikla.
Sedmdesát let po bitvě byla uzavřena tzv. Černovodská smlouva. Ta zaručovala Rocolům právo na vlastní správu, vlastní vyslance, vlastní hospodářství a vlastní armádu. Král Verdon II. tím vytvořil stát ve státě. Rocolové uznávali královu autoritu, ale v podstatě dostali samostatnost.
7. Období rozvoje
Po Černovodské smlouvě se odehrálo jen velmi málo válek a většinou byli problémem barbaři, kteří občas podnikali nájezdy na sever Birlenu. Čekají na svou příležitost, na další zakolísání království, aby jej mohli ovládnout. Zatím ale vše kvete a lidé se obracejí spíš k vědě a umění než k válkám a tažením. Zde náš zdroj končí své vypravování.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pinkandfluffy Pinkandfluffy | Web | 21. června 2007 v 21:30 | Reagovat

Nádhera, konečně se necítím osamněle ^^, když spisuji historie o fantasy světech.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama