Fantazie je něco, co si někteří lidé prostě nedovedou představit. (G. Laub)

VII. - Myší dírou rovnou pod nosem kočky

10. října 2008 v 19:00 | Lomeril |  Operace Rocolia
Molné šla nasypat drobky pár hubeným slepicím, které se potulovaly po Duelkiině dvoře, když z pootevřeného okna v patře zaslechla věštkynin pronikavý smích a slova:
"Ano, je to Hajebtanův synovec s manželkou, přijeli nedávno."


Zděsila se. Ta husa je prozradila! Neměla nikomu říkat, že tam jsou! Vrazila do jejich skrovného bytečku jako bouře.
"Ta kráva právě někomu vykládá, že tu jsme!" vyhrkla dřív, než ji Ragham stačil vyplísnit.
"Všechno sbalit! Bleskově!" rozkázal a sám začal prudce sklízet všechno, co mu přišlo pod ruku. Když dal dohromady slušný ranec, vyběhl na dvůr a strnul. V průjezdu stál zády k němu nějaký cizinec a mluvil s Duelkií. Věštkyně se opírala o rám dveří, natáčela si pramínek vlasů na prst a něčemu se smála. Rychle zapadl zpátky do dveří a naslouchal. Naneštěstí se nebavili tak nahlas, aby je přes celý dvůr slyšel. Konečně k němu dolehlo zabouchnutí dveří od domu. Opatrně vykoukl a viděl Duelkii, jak mizí na schodišti. Vyšel ven a začal zkoušel dlaždice, dokud nenašel těch pár, které kryly vchod do podzemí. To už přišla i Molné a společně vklouzli dovnitř.
Vynořili se na dvorku krejčího Reestena. Ošklivě vyděsili Reestenovu ženu, která zrovna krmila slepice, když tři metry od ní ze země vystoupili dva lidé. Muž ji ale uklidnil a žádal ji o azyl, bydleli přes ulici, ale tam je objevili, ve vlasti, v jejich drahé Naraley, je považují za zrádce, ale oni chtěli jen v klidu žít. Stará Reestenka neměla ráda Naraley a všechno, co s ní souviselo, ale pokud jsou tam tito lidé v nemilosti, pak asi budou lepší, než celá ta cizinecká pakáž, tak ať zůstanou. Muž jí děkoval a prosil ji, ať před ním jeho vlast neuráží, sice ho vyhostila, ale pořád je to jeho rodná země. Reestenka jen pohodila hlavou a šla oznámit manželovi, že mají podnájem.

Mezitím Ymelion vyzvedl Haimal a společně spěchali zpátky do Soukenické ulice. Služebné řekl, že jdou navštívit Hajebtanova synovce, se kterým se náhodou zná. Oba tasili dýky a rozrazili dveře od bytu. Ale ten už byl prázdný.
"Utekli," kopla vztekle Haimal do stěny.
"Museli mě slyšet, jak mluvím s Duelkií."
"Nebo je varovala sama," zavrčela Haimal temně.
"Co je to tady?" shýbl se náhle Ymelion.
"Síťka do vlasů," konstatovala Haimal.
"Ženská? Chceš mi tvrdit, že si celou dobu hrajeme na honěnou s ženskou?" zkroutil obličej ve výrazu nevěřícného znechucení.
"Třeba je to jen převlek," nadhodila a z jejího hlasu čišelo pobavení.
"Počkej, Duelkia říkala, že je tu synovec s manželkou."
"Výborně, takže si pořídil nějakou couru, aby mu hrála ženušku. Teď už je tuplem nenajdeme. Víš, kolik je tu manželských dvojic? Zvlášť novomanželů, co objíždějí příbuzenstvo. Je chytřejší, než si myslíme."
"Ale můžeme se vyptat Duelkie na jejich jména, něco o nich přece musí vědět," navrhl.
"Jo, jdeme."
Ale věštkyně jim moc nepomohla.
"No, on měl krásné šedé oči, takové se málokdy vidí. A ona byla zase rusovláska. On se jmenoval Treyan a ona Ifoob. Nic víc nevím, vážně," rozhazovala rukama.
"Dobře," zašeptal Ymelion, "a Hajebtanovi ani muk a postarejte se, aby nepromluvila ani služka. Prostě ti dva jednoho dne zmizeli, ano? A skutečně si na to dejte pozor, nebo jednoho dne zmizíte vy."
Pak kývl na Haimal a zanechali poděšenou ženu přemýšlet, jestli by nebylo lepší vztah s Hajebtanem ukončit. Koneckonců tenhle synovec byl něco, o co skutečně nestála. Kdoví, kdo vlastně její milenec ve skutečnosti je.

Někdy tou dobou ke králi někdo přišel a byl uveden. Posadil se proti němu a řekl, pěkně přímo:
"Rocolové plánují, že vás zabijí."
Král se ani nepohnul:
"Já vím."
Jeho návštěvník se v křesle napřímil.
"Jak to můžete vědět?"
A král mu vyprávěl o Ymelionovi a Haimal.
"Kde ti dva jsou? Tuším, koho tím pověřili, rád bych jim to řekl."
"Bydlí v Ulici kapitána Alfiona, čtvrtý dům na levé straně, když jdete od Lipové aleje."
"Děkuji vám. Měl bych pro vás obchod."
Jednali asi půl hodiny, když se návštěvník zvedl k odchodu. Ve dveřích ho král ještě zastavil.
"Ale žádné podrazy. Oni to poznají. Jsou víc než dobří."
"Také si myslím. Odhalit Raghamovy pletky není jen tak."

Ymelion a Haimal seděli navečer ve svém bytě a netušili, jak dál. Porážka u Duelkie jim vzala chuť do sledování. Hlavně Ymelion si to dával za vinu. Vyčítal si, že za nimi nešel hned, ale vrátil se pro Haimal.
"Je to možná lepší," snažila se ho Haimal nepřesvědčivě povzbudit, "Bránili by se a třeba by ti i něco udělali."
"Takový břídil ještě nejsem," ohradil se, aniž by zvedl pohled.
Náhle někdo zaklepal. Oba ztuhli. Haimal si přitáhla kuši a natáhla tětivu. Založila šipku a skrčila se za křeslo. Ymelion otevřel tak, aby se kryl za dveřmi.
"Kdo jste?" zeptala se Haimal.
"Přítel. Vím, kdo jste, i proti komu bojujete. Dám vám nějaké informace."
"Jak jste se o nás dozvěděl?"
"Od krále. Tady je jeho prsten jako důkaz."
"Pojďte dovnitř," narovnala se Haimal.
Usadili cizince na pohovku a Haimal si vzala brk a papír. Muž měl tmavý plášť a tvář zakrytou něčím, co vypadalo jako závoj. Nikde po celém těle nevykukovala ani částečka kůže.
"Tak povídejte," vyzval neznámého Ymelion.
"Ten muž se jmenuje Ragham, tu dívku neznám. Ragham je jeden z nejlepších vrahů, co po Birlenu chodí. Většinou se nechává najímat od Rocolů. Přátelí se s rocolinem Valgasem. Kdysi ho měl zabít, ale odřekl tu zakázku a zmařil všechny pokusy svého zákazníka zlikvidovat ho."
"Jak to víte?" vzhlédla Haimal od svých poznámek.
"Zaměstnal jsem ho já. Nikdy nepřišel na to, že jsem na něj nasadil pozorovatele. Nepřeji si nic jiného, než ho zničit. Nicméně máte co dočinění s člověkem, který má na svědomí kapitána Alfiona, po kterém je shodou okolností pojmenována tato ulice."
Ymelion a Haimal zůstali jako opaření. Vražda kapitána Alfiona, muže, který měl za úkol potřít vzpouru barbarských kmenů, se stala legendou. Vrah tehdy dokázal zastřelit ho z udivující dálky a s podivuhodnou přesností. Detailem bylo, že byl hrot šipky potřen pomalu účinkujícím, málo známým jedem, takže i lehké zranění by se stalo osudným. Nikdo ale ani netušil, kdo ho mohl zabít.
"Je to tedy dobrý střelec?"
"Vynikající. Ale nemyslím, že svou schopnost využije znovu. Jde po výzvách. Nevzal tu práci pro peníze, ale proto, aby zkusil, jestli to zvládne. A jen oběť zastřelit, to je mu málo. Zkusí něco troufalejšího. Jeho nevýhodou jsou výrazné šedé oči. Je mu dvaačtyřicet, má tmavě hnědé vlasy, jinak nic zvláštního. Vlastně ano, na levém zápěstí má jizvu. Dílo jednoho z mých hochů. Pokusí se vinu svalit na barbary."
"A jak vlastně víte, že si vybrali zrovna jeho?"
"Když nemá práci, bydlí u otce, který dělá zlatníka ve Skalistu. Źije tam s nimi dívka, bývalá děvka, které vyřízli jazyk. Mluvit sice neumí, ale na otázky odpovídat umí. A za pár cetek by udala kohokoliv, přestože ji Raghamova matka zachránila. Ona toho chlapa nenávidí. A není sama," dodal.
"A nevíte, kam mohl jít? Dnes ráno totiž..." Ymelion s těžkým povzdechem vypověděl všechno, co se stalo.
"Nebyla to vaše vina. Museli něco zaslechnout, zahlédnout vás, když jste odcházel nebo tak něco. Ne, netuším, kde by mohli být. Všechno, co vím, jsem vám už řekl. A vlastně bych už měl pomalu jít," zvedl se cizinec.
"Děkujeme. Kolik budete chtít?" natáhle se Haimal pro měšec.
"Zabijte ho. Zprovoďte ho z povrchu zemského. To bude moje odměna," zamířil ke dveřím.
"Neřeknete nám, kdo jste?" nadhodil Ymelion.
"Ne. Až splníte moje nejvroucnější přání, pak vám to řeknu, pokud to do té doby nezjistíte sami," řekl a i když mu neviděli do obličeje, byli se téměř jisti, že se usmál.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jackie Decker Jackie Decker | 29. ledna 2009 v 18:06 | Reagovat

Mám takový dojem, že ten zahalence bude jeden z těch tří Rocolů, ale je to jen doměnka, uvidíme:-) Třeba se mýlím :-) Valgas to nebude tak třeba Telsa nebo ten poslední, ale ono to na to zatím moc nesedí, uvidíme co bude dál. Každopádně se mi líbí to že nemá rád Raghama a to prej bude jeho odměna :-) Těším se na pokráčko :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama