Fantazie je něco, co si někteří lidé prostě nedovedou představit. (G. Laub)

Prolog

1. listopadu 2008 v 16:00 |  Znamení
Tak trochu o všem a o ničem, ale pro Avuna, se kterým se setkáte již brzy, naprosto zásadní dokumenty a události.


Toto jest zákon království Birlenského, ustavený králem Zeitinionem I. Týká se vrahů, tuláků, zrádců a zlodějů, kteří zohavují a zostuzují země birlenské a nic dobrého nepřináší...
...Každý, kdo bude z vůle královy prohlášen za zrádce, budiž potrestán vypálením pís-mena Z na hřbet levé ruky na znamení věčné hanby. Všem poddaným krále birlenského jest přísně zapovězeno poskytnouti zrádci radu, zboží či přístřeší. Kdo by zrádce zabil, budiž trestán stejně jako ten, kdož by husu ukradl, to jest zaplacením ceny jedné husy do královské pokladny nebo pěti dny vězení.

(výňatek z Královského zákoníku)

Téměř celých dvě stě padesát let po vydání zákona o vyobcování se přimhuřovalo oko nad těmi, kdo se nad vyobcovanými slitovali a dali jim najíst nebo je nechali přespat v jejich stodole. Lidé pomáhali tulákům a zlodějům, někdy podstrčili krajíc chleba i nejubožejším vrahům a zrádcům. Královští úředníci vždycky předstírali, že nic nevidí. Tyto časy ovšem měly skončit s bitvou u Lut a potlačením Rocolského povstání.

Když se krále jeho bratr, princ Jarion, otázal, jak hodlá naložiti s těmi, kdo u Lut stáli proti němu, odpověděl král takto: "Je každý z nich zrádcem své vlasti a jeho krev je nečistá. Prostému lidu budiž odpuštěno, šlechtici a velitelé nechť jsou popraveni."
Dál se tázal princ Jarion krále, jak hodlá naložiti s rodinami těch, které popraviti při-kázal. Král odpověděl takto: "I oni jsou zrádci a jejich krev je nečistá. Nechť je manželkám zrádců a všem jejich potomkům, kteří už umí mluviti, vypáleno znamení zrádců a nechť jsou vyhnáni z měst a vesnic, ponecháni napospas osudu."

(výňatek z Života a skutků krále Herlea)

Králův rozkaz tehdy znamenal, že sto dvacet dospělých, převážně žen, a pětadevadesát dětí, bylo vyhozeno do přicházející zimy se znamením, které jim zaručovalo, že se o ně nikdo nepostará. Ve výběžku Pralesa západně od Černé vody se tehdy usídlila banda loupežníků. Jejich vůdci bylo tehdy přesně dvacet let a společně s dvěma dalšími mladíky ve věku devate-náct a šestnáct let se starali o skupinu dětí, z nichž nejmladšímu bylo pět let. Denně podstupo-vali drsný boj o přežití a denně vítězili. Menší chlapci pozvolna dorůstali a začali loupit sami. Celých devět let tam žili a nikdo se o ně nestaral, ale král na ně nezapomněl a rozhodl se jed-nat.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jackie Decker Jackie Decker | 14. ledna 2009 v 15:59 | Reagovat

Tak úvod zní dobře. To rozhodně :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama