Fantazie je něco, co si někteří lidé prostě nedovedou představit. (G. Laub)

V. Zajatec

26. prosince 2008 v 10:29 | Lomeril |  Znamení
"Chytili Jafriho."

"Snažila se nás najít."

"A jak ses k němu dostala?"


V. Zajatec
Ráno se nálada nijak nezměnila. Selva se plížil táborem s krví podlitýma očima a všichni věděli, že když má takovouhle kocovinu, není radno se k němu přibližovat. Simin pořád zuřila kvůli čistému prádlu, které včera pozvracel, a ostatní se od nich rychle nakazili. Snad jen Delba, který měl od přírody ryze veselou povahu, a Iluva se nemračili na celý svět.
"Někdo musí do krámu, dochází nám vejce a mouka," prohodil Delba při snídani.
"Dojdu pro to," řekl Jafri.
"A vezmi s sebou Avuna, čeká na něj snoubenka," zavrčel Selva. Nikdo si ho raději nevšímal, což ho popudilo ještě víc.
"Jasně, jasně, já vim, že vám nejsem dost dobrej. Co kdybyste si všichni namluvili nějaký prachatý dcerky, měli byste zadek v suchu. Na nějakýho Selvu se pak můžete vykašlat, že jo?!" brblal si polohlasně. Jedinou odpovědí mu byl Delbův vyčítavý pohled, který ho aspoň přiměl ztichnout.
"Pudu s tebou," řekl Jafrimu Murrai, mladík s ošklivou jizvou přes zakalené oko.
Odešli asi o hodinu později. Avun chvíli uvažoval, že by se zkusil vyplížit za Rejšou, ale pak se rozhodl, že kdyby na to přišli, vážně by ho zabili. Proto se raději šel vykoupat. Nebyl sice takový blázen do čistoty jako býval Selva než začal pít, který se chodíval koupat v létě někdy i jednou týdně, ale občas se umýt musel. Tedy, Avunovo občas znamenalo v létě jednou za měsíc a v zimě vůbec.
Ovšem uznával, že skočit do řeky v krásném teplém dni je skoro požitek. Pořádně se vydrhnul a dokonce si vzal i čisté oblečení. Vracel se s výrazně lepší náladou, dokonce si pískal. Dokud nepřišel k jeskyni. První, co viděl, byla skupinka kolem někoho, kdo musel sedět na zemi. Slyšel vzrušené hlasy, ale nerozuměl jim. Doběhl k nim.
Uprostřed hloučku seděl udýchaný Murrai a všichni nad ním bouřlivě diskutovali.
"Co se stalo?" vyprskl Avun.
"Chytili Jafriho," odpověděla stručně Lestrie.
Avun měl pocit, že ho někdo právě udeřil mezi oči. Chytili? Jafriho? Co tohle má znamenat?
"Pekař nás podrazil. Zadek jeho krámu byl narvanej vojákama. Já jsem čekal venku, viděl jsem to votevřenejma dveřma. Bylo jich tak dvacet a pět nebo šest jich přiběhlo z ulice, nemoh jsem nic dělat," vysvětlil Murrai.
"Musíme ho dostat ven!" vyhrkl Avun.
"Jak asi, ty chytrej?" ušklíbl se Riri.
"Nevim, nějak, nebo ho pověsí!" panikařil Avun dál.
"Konečně ti to došlo," ocenila ho ironicky Lestrie.
"Nemůžem dělat nic, představa, že v sedmi lidech zboříme vězení je dost směšná. Počkal bych, třeba přijdou nějaký zprávy. Večer nebo zejtra ráno někdo vopatrně zajde vomrknout to a uvidíme," navrhl Riri a při tom zůstalo.
Selva kupodivu neřekl ani slovo, jen propaloval Avuna pohledem, ale ani Selva s veškerou svou výmluvností nedokázal najít jediný důvod, proč by Jafriho zatčení mělo být Avunovou chybou.
Celý den byli všichni jako na jehlách, čekali jen na večer. Selva se dokonce ani neopil. Na výzvědy měl být poslán Egaril, jednak byl nejnenápadnější a taky měli všichni pocit, že na to má jako Jafriho nejlepší přítel právo. Avun to do poslední chvíle neměl vědět, ale Riri mu to prozradil, když spolu myli nádobí.
Teď tedy stáli před jeskyní a pozorovali Egarilovu postavu, jak mizí mezi stromy. Po chvíli ale uslyšeli pronikavý dívčí výkřik, náhle zdušený, jako by dívce někdo ucpal ústa. Avun ztuhnul. Poznal Rejšin hlas. Bezděky popoběhl pár kroků dolů po cestě a napínal oči, jak se pokoušel prohlédnout houstnoucí šero. Brzy se vynořil Egaril, který s sebou vedl Rejšu. Avun už zažil blízkost smrti, uměl bojovat, už zabil lidskou bytost, ale strach, jaký pocítil, když viděl zajatou Rejšu, ještě nezažil.
Proč jsi sem lezla, holka pitomá? byla první myšlenka, která ho napadla.
Egaril dovedl Rejšu až k ohni, kde se kolem ní utvořil kruh. "Velká trojka" a děvčata ji viděli poprvé, ale při pohledu na Avuna nemohlo být pochyb, s kým mají tu čest.
"Snažila se nás najít," vysvětlil Egaril krátce.
Selva vstal ze svého křesla. Ve tváři se mu zračil triumf. Avun si bezmocně pomyslel, že má pravdu. Selva právě vyhrál a on, Avun, prohrál. Rejša se vyškrábala na nohy a rozhlédla se po obličejích kolem.
"Ano, hledala jsem vás. Mám zprávy o Jafrim," řekla.
Jak hrdá, odhodlaná a krásná se Avunovi v tu chvíli zdála! A zároveň tak hloupá...
Mezi bandou to zašumělo. Podívali se po sobě a nakonec se všechny pohledy stočily k Selvovi.
"Ano? No dobrá, povídej," vybídl ji povýšeně.
"Je ve vězení a zítra má být popraven. Přímo v poledne ho čeká horká ulička a pak palice. Vzkazuje, že se ho za žádnou cenu nemáte snažit osvobodit. Prý vás má všechny moc rád, děkuje vám, že jste ho drželi tak dlouho, a je rád, že mohl být zrovna s vámi. Která z vás je jeho sestra?" rozhlédla se po dívkách.
"Já," pípla plačící Simin.
"Posílá ti tohle," stáhla si Rejša z prstu zlatý prsten.
"Mámin prsten! Jak se mu ho povedlo zachránit?" podívala se Simin Rejše užasle do tváře.
"Nevím, ale hrozně mu záleželo na tom, aby se k tobě dostal," odpověděla Rejša.
"Říkal ještě něco?" zeptal se Riri.
Rejša přikývla.
"Když jsme se loučili, řekl: 'A vyřiď jim, že Avunovi musí věřit, jestli to chtěj ustát.'"
Avunovi nevěnovala jediný pohled, snad se bála, že by se prozradili, ale on ji pochopil, věděl, že přišla kvůli němu. Jeho vztek, který nahradil strach, to nezmenšilo.
"A jak ses k němu dostala?" zeptal se podezřívavě Murrai.
"Šla jsem do vězení," odtušila Rejša ledabyle.
"Jen tak?" zvedl Egaril obočí.
"Jsem kapitánova dcera, pustili mě," pokrčila rameny.
"Dobře. Lestrie, pohlídej ji, vy ostatní pojďte sem stranou," zavelel Selva.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 musical musical | Web | 26. prosince 2008 v 10:39 | Reagovat

Máme na blogu soutěž o nej bloček, tak se přihlaš!!

2 Jackie Decker Jackie Decker | 18. ledna 2009 v 13:39 | Reagovat

zase pěkná kapitola. Rejša dost riskuje ale koneckonců je vidět že má Avuna opravdu ráda když tak moc pro něj riskuje svůj život...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama